האם כדאי להשקיע במניות דיבידנד ? מומחים רבים ממליצים לכם להשקיע במניות דיבידנד, אבל האם בכלל לנו כמשקיעים יש אינטרס לקבל דיבידנד? וגם: דוגמאות למניות דיבידנד ששווה להכניס לרשימת המעקב שלכם!

האם כדאי להשקיע במניות דיבידנד ?

מומחים רבים ממליצים לכם להשקיע במניות דיבידנד, אבל האם בכלל

לנו כמשקיעים יש אינטרס לקבל דיבידנד?

וגם: דוגמאות למניות דיבידנד ששווה להכניס לרשימת המעקב שלכם!

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות 

2/4/2013

מומחים רבים ממליצים כיום עם התגברות העניין בשוק המניות הרוחש, להשקיע במניות דיבידנד אולם, האם ככל שחברה מחלקת יותר דיבידנד כך גדלה כדאיות ההשקעה במניותיה? האם דיבידנד צריך בכלל להיות שיקול השקעה והאם הוא משרת בהכרח את האינטרסים של בעלי המניות? שאלות ששווה לברר אותן בעיקר כאשר שוק המניות הולך ומתחמם וצפוי להיות הזירה האטרקטיבית למשקיעים בתקופה הקרובה.

 

השקעה בעסק או חלוקת דיבידנד – עסקים טובים, הם עסקים שמייצרים עודפי מזומנים. ההנהלה היא שצריכה להחליט האם להחזיר את המזומן לנו המשקיעים, או לחילופין להשקיע את הכסף בעסק. ברור, שאם ההנהלה לא תחזיר לנו את הכסף, אנחנו מצפים ממנה להשיג תשואה גבוהה על ההשקעה שהיא תעשה בכספנו. המצב המועדף מבחינתנו הוא דווקא, שההנהלה תמשיך להגדיל את התשואה ולא תחזיר לנו את הכסף, כיוון שאם היא תחזיר לנו אותו, אנחנו אלו שנאלץ לחפש עסק אחר שבו נוכל להשקיע את כספנו. הרבה יותר קל היה מבחינתנו, שהנהלת החברה תמשיך לעשות את זה עבורנו.

לכן, במקרים בהם, העסק יכול להשקיע את המזומנים שברשותו ביעילות, ייתכן מאד שהאינטרס של המשקיעים יהיה דווקא לוותר על הדיבידנד. למשל, במקרה שהעסק שלנו הוא רשת חנויות מצליחה, שיכולה לחלק מיידית 50 מליון דולר לבעלי המניות או במקום זה, לפתוח עוד 100 חנויות שכל אחת צפויה להניב תשואה של 20% על ההשקעה בשנה. במקרה כזה, משקיע נבון, יעדיף לוותר על הדיבידנד. הגידול במספר החנויות וברווחי החברה יגרום לכך, שבעתיד הלא רחוק, המניות שברשותו יהיו שוות הרבה יותר.

רכישה חוזרת של מניות – לעיתים, העסק שלנו מרוויח יותר כסף מכפי שהוא מסוגל להשקיע בצמיחה. במקרים כאלו, ייתכן שמדובר ברווחים עודפים ראויים לחלוקה לבעלי המניות. גם במקרה הזה, לא בטוח שהאינטרס של בעלי המניות הינו חלוקת דיבידנד. ייתכן מאד, שהחלופה הכדאית לבעלי המניות, היא דווקא רכישה חוזרת של מניות. רכישה חוזרת של מניות החברה, היא למעשה החזרה של כסף לבעלי המניות משום שהיא מקטינה את מספר המניות הקיימות וכך כל בעל מניות קיים, מגדיל למעשה את הנתח שלו בחברה. כאשר מניות של חברה נסחרות מתחת לשוויין ההוגן, עדיף לבעלי המניות, שהחברה תשתמש במזומנים שלה לרכישה חוזרת של מניות ולא לחלוקת דיבידנד.

 

דיבידנד יכול להיות דבר שלילי

העובדה שחברה מסויימת מחלקת דיבידנדים באופן קבוע, עשויה לצייר אצל המשקיעים הפחות מנוסים סוג של תמונה שגויה, כאילו הכל בעסק עובד מצויין. כך, הנהלת החברה יכולה להמשיך ליהנות מבונוסים שמנים ומשכורות גבוהות גם כאשר החברה מקרטעת. ג'נרל מוטורס חילקה דיבידנד למשקיעים גם כאשר העסק היה במצב גרוע. מי שהתפתה להשקיע בעסק של ג'נרל מוטורס בגלל הדיבידנד, איבד למעשה את כספו במשבר של שנת 2008 כאשר החברה פשטה רגל. אילו במקום לחלק דיבידנד הייתה החברה משתמשת בכסף כדי לתקן ולשפר את העסק, ייתכן שהתוצאה הייתה שונה. גם בישראל חלוקת הדיבידנד הנדיבה של חברות התקשורת פרטנר וסלקום לא הצליחה לפצות את המשקיעים על ירידה של 60%-70% במחיר מניותיהן. הדיבידנד רק הגדיל את החובות של החברות הללו ואת הסיכון העיסקי שלהן.

מתי חלוקת דיבידנד טובה לבעלי המניות?

חלוקת דיבידנד עשויה להיות הדבר הנכון עבור בעלי המניות כאשר החברה צוברת עודפי מזומנים בקצב מהיר יותר מהקצב שבו היא יכולה להשקיע אותם בצמיחה ובחיזוק של העסק ובאותו זמן מניות החברה אינן נסחרות מתחת לשוויין ההוגן (אחרת כאמור, כדאי לחברה לשקול דווקא רכישת מניות בשוק על פני דיבידנד).

דוגמאות למניות שמחלקות דיבידנד מהסיבות הנכונות ושכדאי להכניס לרשימת המעקב

בנק וולס פארגו (סימול: WFC) מחלק דיבידנד שמניב כיום תשואה בשיעור של כ- 2.7% לשנה על מחיר המניה. ענקית התוכנה מיקרוסופט (סימול: MSFT) מחלקת דיבידנד באופן קבוע, כאשר תשואת הדיבידנד כיום עומדת על כ- 3.2% לשנה. תשואת הדיבידנד של ענקית הקימעונאות וול מארט (סימול: WMT) עומדת כיום על כ- 2.5% לשנה. התשואה הזו אולי לא נשמעת גבוהה במיוחד, אבל היא גבוהה יותר ממה שמספקות כיום אגרות חוב של ממשלת ארה"ב או אלטרנטיבות השקעה אחרות. בנוסף לחלוקת הדיבידנד, שלושת החברות הללו גם מבצעות בתקופות שונות רכישה חוזרת של מניותיהן ועל ידי כך, מחזירות למעשה כסף נוסף למשקיעים. החברות הללו מחלקות דיבידנד מהסיבות הנכונות: הן מייצרות כל כך הרבה מזומנים, עד שאין ביכולתן לנצל את כל הכסף לצרכי הגדלת העסק. בנוסף, כאשר מניותיהן נסחרות בזול הן יודעות גם להגדיל את קצב רכישת המניות. שלושתן גם צפויות בסבירות גבוהה להגדיל את גובה הדיבידנד, כפי שידעו לעשות בעבר ולא פחות חשוב הן נסחרות כיום במחיר סביר.

לסיכום

לעובדה שחברה מחלקת או לא מחלקת דיבידנד, אין קשר לכדאיות ההשקעה בה. עסק נפלא, לא בהכרח מחלק דיבידנדים. לעסק נפלא יש הנהלה חכמה, שיודעת להקצות את הון החברה בצורה הטובה ביותר לבעלי המניות. לעיתים הדרך הנכונה תהיה השקעה בהרחבת העסק והצמחתו, לעיתים רכישה חוזרת של מניות החברה ולעיתים חלוקת דיבידנד. ברוב המקרים, יהיה זה שילוב של שלושת המרכיבים הללו.

גילוי נאות והבהרה משפטית

חברת קבין בית השקעות בע"מ מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרן נאמנות. ניירות ערך המוזכרים בדו"ח זה מוחזקים ו/או עשויים להיות מוחזקים בחלק מן התיקים הנ"ל ו/או בקרן וקבין בית השקעות בע"מ עשויה לרכוש ו/או למכור את ניירות הערך האמורים ללא כל הודעה. הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ. הנתונים הינם למועד כתיבת המסמך ומבוססים על מידע שהתפרסם באתר הבורסה, באתרי אינטרנט רלוונטיים ובעיתונות הכלכלית. אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים ו/או מטבעות ו/או מדדים ו/או בכלל. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל מוגש כאינפורמציה בלבד. מסמך זה מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. מסמך זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ. אין להעתיק, להפיץ או להשתמש במסמך זה או בחלקים ממנו ללא אישור מראש ובכתב מחברת קבין בית השקעות בע"מ.