האם מאוחר מידי להיכנס לבורסה בארה"ב? כמה זמן יכולה להימשך הגיאות בשווקים? ומה הסיכויים לראלי בסוף השנה אילו סקטורים עדיפים?

האם מאוחר מידי להיכנס לבורסה בארה"ב?

כמה זמן יכולה להימשך הגיאות בשווקים? ומה הסיכויים לראלי בסוף השנה אילו סקטורים עדיפים?

רן קביו, מנכ"ל קבין בית השקעות

5/11/2013

מדד S&P500 שבר לאחרונה את שיא כל הזמנים והציג עליה של כ- 23.5% מתחילת השנה. מאז נקודת השפל בשיא המשבר המדד הניב תשואה של כ- 160% !!! מי שפספס את גל העליות בוודאי חווה תחושת החמצה, אבל הנפגעים העיקריים הם כרגיל ללא ספק אלו שמכרו מתוך בהלה באיזור שיא המשבר ושיכנעו את עצמם שהם ייקנו שוב, כשהבורסה תעלה.

האם אחרי העליות הללו מאוחר מידי להיכנס לבורסה?

מבחינת רמות המחירים, נראה שבסה"כ המניות מתומחרות במחירים הוגנים ובמקרים רבים אף מתחת לשוויין הכלכלי. מכפיל הרווח הממוצע של  מדד S&P500 עומד כיום על כ- 16.7 והצפי הוא כי רווחי החברות ימשיכו לצמוח גם בשנה הבאה (מכפיל הרווח העתידי הצפוי עומד על פחות מ- 16). המכפיל הזה איננו זול במיוחד, אך גם לא יקר, במיוחד בהתחשב בצפי להמשך השיפור בתוצאות הכספיות.

כמה זמן יכולה הגיאות להימשך?

משברים כלכליים בדרך כלל מתרחשים כאשר המשקיעים וההנהגה הכלכלית שאננים, מתעלמים מבעיות, שוכחים מן המשבר הקודם ומחירי המניות מוגזמים. נכון להיום, הכלכלה האמריקאית והאירופאית נמצאות עדיין בהתהליך התאוששות מן המשבר שהחל בשנת 2008. הזיכרון מן המשבר עדיין טרי, כל תשומת הלב של ההנהגה הכלכלית מוקדשת לפתרון הבעיות ולמניעת משבר חוזר, אין התעלמות מבעיות ובוודאי שאין שאננות באויר. גם מחירי המניות סבירים ובמקרים רבים דיי נמוכים. כמובן, שאין ביטוח מפני משבר עתידי. יחד עם זאת, סביר להניח שמשבר כזה יתרחש כשכולם יירדמו בשמירה. נכון להיום, כולם דווקא מאד עירניים ודרוכים.

שוק המניות החל את מסע העליות שלו לפני כ- 4 וחצי שנים. זה אולי נשמע הרבה, אבל תקופת גיאות יכולה להימשך גם 15 שנים ויותר. מתחילת שנות השמונים למשל, פקדה את הבורסה בארה"ב גיאות שנמשכה כ- 20 שנה כמעט ללא הפרעות. במהלך הגיאות הזו מדד S&P500 הכפיל את עצמו יותר מפי 13. קשה להניח שהמדד ישחזר מהלך דומה (בוודאי לא בשיעורי העליות), אבל בהחלט ניתן ללמוד מכך, שגיאות יכולה להימשך הרבה יותר מ 4-5 שנים. לפי הגישה הזו, אנחנו עדיין נמצאים הרבה לפני חצי הדרך.

גרף מדד S&P500 ב- 20 השנים של הגיאות הקודמת

s&p 500

ראלי סוף שנה?

השבועות האחרונים של סוף השנה והשבועות הראשונים בתחילת שנה, הן בדרך תקופות חזקות בשווקים. ישנן תאוריות שונות לגבי הסיבות לכך: רצון של גופים גדולים לשפר תשואות לקראת סוף השנה, שהרי חלק מן הפעילים בוול סטריט מתוגמלים על ביצועי השנה הקלנדרית שהסתיימה. בנוסף, קיים רצון לפתוח שנה חדשה באווירה חיובית. סיבות נוספות עשויות להיות קשורות לתקופת החגים ובמיוחד לאוירת הקניות של חג המולד, שמושכת רבים לקניונים. כל אלו כמובן לא מבטיחים דבר, אבל בהיעדר אירועים חריגים, האווירה בשווקים עשויה להיות חיובית.

אילו סקטורים עדיפים?

אווירת הגיאות סוחפת כיום את מרבית הסקטורים כלפי מעלה. תחת ההנחה שהגיאות תימשך, ניתן לציין את סקטור הבנקים, שצפוי להמשיך ליהנות מהשיפור הכללי במצב הכלכלה, מעלייה מתונה בריבית לטווח ארוך, הירידה בהפרשות לחובות מסופקים וצפי לגידול מתון בביקוש להלוואות. סקטור הריטייל, יושפע במידה רבה ממצב עונת המכירות בחגים. בנוסף, ניתן לשים לב שמדדי המניות הקטנים יותר, מציגים ביצועים עודפים על מדד ה- S&P500 וסביר להניח, שככל שההתאוששות בכלכלה תתקדם, המגמה הזו תימשך גם היא.

לסיכום

השיפור בתוצאות החברות, ההתאוששות ההדרגתית במצב הכלכלה בארה"ב ובאירופה, הזיכרון הטרי מן המשבר הקודם והפעילות הנחושה של ההנהגה הכלכלית בעולם לסיים את המשבר תומכים בהמשך הגיאות בשווקים ומקטינים את הסיכויים למשבר נוסף בשנה-שנתיים הקרובות. התשואה העודפת צפויה להערכתנו לנבוע מענפים הפיננסים וכן ממניות שורה שניה. העדיפות היא לביצוע Stock picking נקודתי, אך גם אלו המשקיעים במדדי מניות דרך תעודות סל וקרנות etf, צפויים ליהנות מן המגמה.

 

גילוי נאות והבהרה משפטית

הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ, אשר מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרן נאמנות. למועד זה, חלק מהניירות ו/או מאסטרטגיות ההשקעה המוצגים בכתבה מוחזקים בחלק מן התיקים ו/או בקרן. אין לראות באמור משום ייעוץ השקעות או המלצה. מסמך זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע.