הנפילה הגדולה ביותר בזהב מאז שנת 1983! האם זה הזמן לקנות? וגם: מה צפוי בשוק הסחורות באופן כללי ?

הנפילה הגדולה ביותר בזהב מאז שנת 1983!

האם זה הזמן לקנות?

וגם: מה צפוי בשוק הסחורות באופן כללי ?

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות

16/4/13

"אילו היינו מתיכים את כל הזהב בעולם, ניתן היה להפיק קוביה ענקית בגובה של 20 מטר ובגודל של 20 מטר מכל צד. אפשר יהיה ללטף אותה מידי פעם, להסתכל עליה, לשבת עליה ולהרגיש על גג העולם. אבל היא לא תעשה שום דבר עבורנו חוץ מאשר לעמוד שם ולהבריק. באותו כסף יכולנו לרכוש את כל השטח החקלאי בארה"ב, 7 אקסון מובייל (החברה הגדולה בארה"ב) ועוד יישאר לנו דמי כיס של כטריליון דולר". כך ביטא וורן באפט את דעתו בנוגע להשקעה בזהב לפני יותר משנה וסיכם: אם היו מציעים לי לבחור בין קובייה ענקית שאיננה מסוגלת לעשות דבר לבין כל השטח החקלאי בארה"ב, 7 חברות אקסון מובייל וטריליון דולר כסף כיס, דיי ברור מה הייתי בוחר.

וורן באפט אמנם אמר את הדברים בחצי חיוך, אבל דבריו היו ברורים לחלוטין. ההשקעה בזהב היא לא יותר מאשר ספקולציה. סוג של הימור נחמד שיכול להצליח ויכול להיכשל. הזהב הוא לא השקעה אמיתית, כיוון שהוא אינו מייצר דבר למשקיעים בו. למעשה, הסיבה היחידה לרכוש זהב היא התקווה שמחר או בעוד שבוע יבוא מישהו אחר שיהיה מוכן לשלם מחיר גבוה יותר עבור אותו גוש זהב שרכשנו היום.

הנפילה הגדולה ביותר במחירי הזהב מאז שנת 1983!

מה בכל זאת גורם לזהב וליתר הסחורות לרדת דווקא עכשיו בצורה חדה כל כך? הסיבה הרשמית נעוצה בכך שסין, הצרכנית הגדולה ביותר של סחורות, הציגה נתוני צמיחה מאכזבים ביחס לתחזיות. סין צמחה ברבעון הראשון של השנה "רק" בקצב שנתי של 7.7%, לעומת צפי לכ- 8%. כאשר מצרפים לכך, את הצמיחה האיטית בכלכלה האמריקאית, הבעיות באירופה והצמיחה האפסית ביפן, המשקיעים חוששים שהצמיחה בעולם נחלשת. החולשה בסין, הצרכנית הגדולה של חומרי גלם, כמובן מהווה את הלחץ המרכזי על הסחורות כלפי מטה.

אבל לפחות סיבה אחת נוספת מוסיפה דלק לירידות בזהב. המוחשיות של המתכת הזו וההיסטוריה הארוכה שלה, יצרו אצל חלק גדול מן המשקיעים את התחושה כי מדובר בנכס בטוח, שכמעט ולא יכול לרדת. להיפך, עד היום, ככל שהפחד בשווקים גדל, כך גם עלה ערכו של הזהב. כעת, התדמית החסונה הזו של הזהב נסדקת. לפתע מסתבר שלזהב יש גם חולשות וחלק מן המשקיעים מבינים שבעצם מדובר בנכס מסוכן, שיכול גם לרדת. מוקדם עדיין לקבוע שהתדמית של הזהב אכן נשברה. ייתכן שמדובר רק בתיקון אלים, אבל במידה ואכן זה המצב, הרי שיש עוד הרבה לאן לרדת.

בנוסף, חשוב לשים לב, שבטווח הקצר, הירידות החדות מזינות את עצמן כתוצאה מהשתוללות בשוק הנגזרים וחשבונות ממונפים של משקיעים שנדרשים להוסיף ביטחונות כדי לשמור על הפוזיציה שנשחקה (margin calls). במקרים רבים שחקנים כאלו חוששים וסוגרים פוזיציות ובכך גורמים להחרפת הירידות.

כמה דברים שכדאי לדעת על הזהב:

  • הזהב אוהב אינפלציה – היות שכמות הזהב בעולם מוגבלת, מקובל לראות בזהב הגנה טובה מפני אינפלציה. כאשר ערכם של מטבעות אחרים נשחק, למשל כתוצאה מהדפסת כספים, כמות הזהב לא משתנה וערכו היחסי עולה.
  • הזהב מרוויח מהפחד – מאז ומעולם, שימש הזהב כמטבע מקובל. רואי השחורות מצפים שבמקרה של קטסטרופה כלכלית, אנשים יחזרו לסחור באמצעות זהב. במשנים האחרונות, ניתן היה לראות קשר ישיר בין הפחד של המשקיעים לבין עליה במחירי הזהב.
  • הזהב שימש בעבר כבסיס להדפסת דולרים, אבל היום הבנק הפדרלי בארה"ב מדפיס דולרים גם בלי קשר לכמות הזהב הקיימת.
  • מחיר הזהב התרסק גם בעבר – בין השנים 1980 ל- 1984 הזהב ירד מקרוב ל- 850 דולר לכ- 300 דולר לאונקיה.

מה לגבי סחורות אחרות?

הזהב הוא אמנם סוג של סחורה, אבל בשונה מסחורות אחרות, לא ניתן להפיק ממנו כמויות גדולות נוספות וגם אין לו הרבה שימוש ממשי, לכן הוא מושך אליו כמות גדולה של ספקולנטים. האטה בצמיחה בסין ובעולם, אם אכן תתרחש, עשויה להשפיע כמובן גם על מחירים של סחורות אחרות כגון: חיטה, אורז, חומרי גלם שונים המשמשים לבנייה ולתעשייה וכו', כיוון שהביקוש אליהן יירד. הירידות החדות במגוון של סחורות בימים אלו מצביעות על חשש כזה בקרב המשקיעים (חשש לירידה בצמיחה הסינית והעולמית).

מדוע קשה לנבא את מחירי הסחורות והזהב?

כאשר אנו רוכשים דירה, אנו נהנים מתזרים של הכנסות, שבאמצעותן ניתן לאמוד את שווי הדירה. אותו הדבר לגבי עסק שרכשנו ומניב לנו רווחים, שניתן לצפות אותם במידה כזו או אחרת ולהעריך את שווי העסק. לעומת זאת, הסחורה עצמה איננה מייצרת דבר עבור המשקיעים בה וקשה מאד לקבוע את ערכה הכלכלי. מחירה נקבע על פי המחיר שהמשקיעים יהיו מוכנים לשלם עבורה בעוד יום, שבוע או שנה. היכולת לנבא מה יהיו יחסי הביקוש וההיצע או מה יהיה מצב הרוח של המשקיעים בעוד שבוע או חודש מהיום קטנה מאד. לכן, השקעה בסחורות היא למעשה יותר ספקולציה מהשקעה.

לסיכום

הזהב איננו מייצר דבר למשקיעים בו. הסיבה היחידה לרכוש זהב היא התקווה שמחר או בעוד שבוע יבוא מישהו אחר שיהיה מוכן לשלם מחיר גבוה יותר עבור אותו גוש זהב שרכשנו היום. החשש מהאטה בקצב הצמיחה בסין, הצרכנית הגדולה של חומרי גלם, מהווה כמובן את הלחץ המרכזי על הסחורות והזהב כלפי מטה, אולם לכך מצטרף כעת גורם חשוב נוסף: התדמית החסונה של ה"זהב" כנכס בטוח נסדקת ולפתע המשקיעים נחשפים גם לחולשה ולסכנה. הסחורות באופן כללי, אינן מייצרות דבר למחזיקים בהן ולכן, לטוב ולרע, ראוי לראותן בהן ספקולציה ולא השקעה אמיתית.

 התפתחות מחיר הזהב

התפתחות מחיר הזהב מאז 1980: מקור: http://stockcharts.com

גילוי נאות והבהרה משפטית

חברת קבין בית השקעות בע"מ מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרן נאמנות. ניירות ערך המוזכרים בדו"ח זה מוחזקים ו/או עשויים להיות מוחזקים בחלק מן התיקים הנ"ל ו/או בקרן וקבין בית השקעות בע"מ עשויה לרכוש ו/או למכור את ניירות הערך האמורים ללא כל הודעה. הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ. הנתונים הינם למועד כתיבת המסמך ומבוססים על מידע שהתפרסם באתר הבורסה, באתרי אינטרנט רלוונטיים ובעיתונות הכלכלית. אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים ו/או מטבעות ו/או מדדים ו/או בכלל. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל מוגש כאינפורמציה בלבד. מסמך זה מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. מסמך זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ. אין להעתיק, להפיץ או להשתמש במסמך זה או בחלקים ממנו ללא אישור מראש ובכתב מחברת קבין בית השקעות בע"מ.