מה גרם למניית פייסבוק לזנק ב- 30% ביום אחד? מה מיוחד במודל העסקי של החברה? והאם עדיין כדאי לרכוש מניות של פייסבוק?

מה גרם למניית פייסבוק לזנק ב- 30% ביום אחד?

מה מיוחד במודל העסקי של החברה?

והאם עדיין כדאי לרכוש מניות של פייסבוק?

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות 

28/7/13

ביום חמישי, זינקה מניית פייסבוק בכ- 30% במחזור ענק בעקבות הדוח הרבעוני המוצלח שפרסמה. האם הדו"ח מצדיק את העליות? הנה כמה מהנתונים שהלהיבו את המשקיעים: ההכנסות זינקו בכ- 53%, מספר המנויים הפעילים ברמה היומית עלה בכ- 27%, הרווח למניה בניטרול השפעות חד פעמיות זינק ב- 58%. הדובדבן שבקצפת: ההכנסות מפרסום במובייל היוו כ- 41% מסך ההכנסות מפרסום. נתון זה מבטל במידה רבה את החששות של המשקיעים שפייסבוק לא מצליחה לעשות כסף במובייל, שתופס בהדרגה את עיקר השימוש של הגולשים.

אנחנו בקבין בית השקעות מחזיקים, אחזקה דיי משמעותית במניות פייסבוק ולא פעם ציינתי כי זו השקעה חריגה יחסית לסוג המניות שאנו נוטים להחזיק באופן רגיל. ישנן כמה נקודות ששכנעו אותנו להשקיע במניה, אם כי חשוב לציין שרכשנו את המניה ללקוחותינו במחירים נמוכים בהרבה מן המחיר הנוכחי ואף מימשנו כמות קטנה בעקבות הזינוק:

מספר נקודות עיקריות למחשבה:

  1. האלמנט המבריק במודל העסקי של פייסבוק – פייסבוק לא צריכה לשלם אגורה על פרסום. תוכניות טלוויזיה בכל העולם כמעט מתחננות מהצופים להיכנס לפייסבוק שלהן ולהגיב. כל חברה אחרת הייתה צריכה לשלם מיליארדים כדי לקבל חשיפה דומה. בעתיד פייסבוק עשויה לדרוש תשלום מארגונים גדולים עבור כל לייק. זו אולי תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה שהטלוויזיה תהיה למעשה, זו שמשלמת למפרסם ולא להיפך. גם רשתות כמו טוויטר נהנות מרעיון דומה.
  2. כולנו משווקים את פייסבוק – כל עסק רציני היום פותח דף בפייסבוק ומשווק אותו ללקוחות שלו. כך כולנו הפכנו למשווקים של פייסבוק. כמה חברות אתם מכירים שכל עולם העסקים עובד בשבילן בחינם? ולא בטוח שזה בחינם! בעתיד, ייתכן שתשלמו על כך לפייסבוק. נשמע הזוי? נניח שהעסק שלכם צבר 100,000 לייקים ופייסבוק דורשת מעכשיו שתשלמו סנט על כל לייק. תסגרו את דף הפייסבוק ?
  3. לפייסבוק יתרון תחרותי חזק ומיוחד בהשוואה לחברות טכנולוגיה רבות אחרות – הכוח שלה איננו רק בטכנולוגיה. בעוד שטלפון חדשני בטכנולוגיה מהפכנית עשוי לגרום לנו לנטוש את האייפון, לא בטוח שרשת חברתית עם טכנולוגיה מהפכנית תצליח להוציא אותנו מהפייסבוק. האם לאחר שאספתם חבר אחרי חבר, השקעתם בדף פייסבוק מיוחד, התרגלתם למערכת ושיתפתם את החברים בחוויות, תהיו מוכנים להתחיל לאסוף מחדש את החברים? האם הארגונים הגדולים שהשקיעו מיליונים בפיתוח ושיווק דפי הפייסבוק שלהם וצברו מיליוני משתמשים, יעבירו את התקציב לשיווק דפים ברשתות חברתיות אחרות? פייסבוק הצליחה לקשור אותנו אליה ברמה החברתית ולא ברמה הטכנולוגית וזה ייתרון גדול, שעשוי להחזיק מעמד גם מול טכנולוגיות חזקות יותר.

  1. פייסבוק צומחת גם בכסף – פייסבוק היא לא רק חלום. ההכנסות של פייסבוק זינקו מאז שנת 2008 ביותר מפי 18.5 !!! מ- 272 מליון דולר בשנת 2008  ל- 5.089 מיליארד דולר בשנת 2012. הרווח הגיע למיליארד דולר בשנת 2011, אבל צנח בשנת 2012 בגלל קפיצה חדה בהוצאות (שבחלקן הינן בעלות אופי חד פעמי). אם פייסבוק תלמד לתרגם את הגידול המהיר בהכנסות לשורה התחתונה, הפוטנציאל גדול. על פי תוצאות הרבעון האחרון, נראה שיש סיכוי שפייסבוק בדרך הנכונה.
  2. יש גם סיכונים – פייסבוק היא חברה צעירה ואין לה היסטוריה ארוכה מספיק כדי לקבוע חד משמעית שלא מדובר בתופעה חולפת. הזינוק במחיר המניה בוודאי מפחית מן האטרקטיביות שלה. מחיר המניה אמנם נמוך עדיין ממחיר ההנפקה, אבל זה עדיין מחיר מעט יקר, שמשקף כבר חלק מהחלום ובוודאי יותר ממה שמייצג הרווח הנוכחי של החברה. עם זאת, יש עדיין מקום לעליות במחיר המניה, במידה ופייסבוק תצליח לעמוד ביעדיה.

לסיכום

פייסבוק (יחד עם עוד כמה רשתות חברתיות) הביאה לעולם מודל עסקי מהפכני. היא הצליחה לגרום לאינספור תוכניות טלוויזיה ועסקים לשווק אותה בחינם ללא הפסקה. ייתכן שבעתיד, בפעם הראשונה בהיסטוריה, תהיה זו הטלוויזיה שתשלם כסף לחברה מסחרית עבור פרסום בטלוויזיה. למרות זאת, לא ניתן לקבוע בוודאות, שאין מדובר בתופעה חולפת. מחיר המניה לא זול (במיוחד לאור העליות האחרונות), אבל גם לא משקף את מלוא הפוטנציאל האמיתי במקרה של הצלחה. למי שנוהג להקצות בתיק ההשקעות שלו כמה אחוזים למניות בסיכון גבוה, אבל עם פוטנציאל גדול, פייסבוק בהחלט יכולה להיות מועמדת טובה. עם זאת, אין ספק שלאחר העליות החדות במניה, המחיר הרבה פחות אטרקטיבי ממה שהיה לפני מספר חודשים (ואפילו לפני מספר ימים) ויש לקחת בחשבון אפשרות לתיקון.

גילוי נאות והבהרה משפטית

חברת קבין בית השקעות בע"מ מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרן נאמנות. מניית פייסבוק מוחזקת בחלק מהתיקים ובקרן.קבין בית השקעות בע"מ עשויה לרכוש ו/או למכור את ניירות הערך האמורים ללא כל הודעה. בעקבות העליות החדות במניה קבין בית השקעות מכרה כמות מסויימת של מניות ועשויה למכור ו/או לקנות כמות נוספת. הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ. הנתונים הינם למועד כתיבת המסמך ומבוססים על מידע שהתפרסם באתר הבורסה, באתרי אינטרנט רלוונטיים ובעיתונות הכלכלית. אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים במסמך זה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ. אין להעתיק, להפיץ או להשתמש במסמך זה או בחלקים ממנו ללא אישור מראש ובכתב מחברת קבין בית השקעות בע"מ.