4 מניות ערך שעומדות בקריטריונים של וורן באפט מניות ערך אמיתיות, שכדאי מאד להכניס לרשימת המעקב!

4 מניות ערך שעומדות בקריטריונים של וורן באפט

מניות ערך אמיתיות, שכדאי מאד להכניס לרשימת המעקב!

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות

3/3/2013

וורן באפט ידוע כמי שרוכש חברות על סמך מגוון פרמטרים, שהעיקריים בהם: עסקים פשוטים וקלים להבנה, שקל לצפות את עתידם, עסקים שהוכיחו בעבר צמיחה עקבית בהכנסות וברווחים, תשואה נאה להון, הנהלה טובה וחפיר רחב, שמגן על העסק מפני מתחרים. הנה כמה רעיונות למניות שעומדות בכל הקריטריונים המוכרים של וורן באפט. בחרנו שתי מניות שלא נמצאות בתיק של באפט וכן שתי מניות מועדפות מהתיק שלו.

רוס סטורס (Ross Stores Inc. – סימול: ROST)

רשת דיסקאונט של חנויות ביגוד, אשר מונה למעלה מ- 1,100 חנויות. ניתן למצוא שם החל מן המותגים המוכרים והידועים ועד מוצרי ביגוד ואקססוריז מוכרים פחות. כמעט הכל במחירים זולים במיוחד ובהנחות גדולות שמגיעות לפעמים ל- 60% ויותר. ההכנסות של רוס סטורס צמחו ב- 10 השנים האחרונות בהדרגה מ- 3.92 מיליארד לכ- 8.61 מיליארד דולר והרווח למניה טיפס מ- 73 סנט ל- 2.86 דולר למניה. מדובר בחברה נפלאה שממשיכה לצמוח הן על ידי פתיחת חנויות חדשות והן על ידי הגדלת המכירות מחנויות זהות על ידי הרחבת מגוון המוצרים. המניה נסחרת במחיר סביר – מכפיל של כ- 15 על הרווח הצפוי לשנה הבאה. אגב, מי שהשקיע במניה 100,000 דולר לפני בערך 10 שנים, נגיד ב- 1.1.2003 הרוויח עד לסוף 2012 כ- 460 אלף דולר.

rost

קואץ' (Coach, Inc.– סימול: COH)

רשת חנויות אקסוריז, הפועלת בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם: יפן, הונג קונג, מרכז סין, טייוואן וסינגפור. קואץ' מוכרת תיקים לנשים ולגברים, תכשיטים, נעלים וכו'. מוצרי הדגל של החברה הם תיקים לנשים, אבל החברה מבססת בהדרגה גם את יתר המוצרים. קואץ' נמצאת היום בסוג של משבר, כאשר המתחרה החזקה שלה "מייקל קורס" מצליחה לנגוס מלקוחותיה. לכן, בחודשים האחרונים המניה חטפה חזק וייתכן מאד שבטווח הקצר נראה המשך ירידות במניה (לא למהר…). בדרך כלל בתחומים הללו, לחברות לוקח קצת זמן להתארגן ולבצע שינויים כדי לחזור עם תשובה הולמת למתחרים. מחיר המניה זול במיוחד עם מכפיל רווח של פחות מ- 12 לשנה הבאה לעומת המתחרה, מייקל קורס שנסחרת במפיל של 24 לשנה הבאה. לכן, בעלי הבטן המתאימה שמצוידים בסבלנות עשויים להרוויח כאן בגדול בהמשך.

מי שהשקיע במניה 100,000 דולר ביום ההנפקה באוקטובר 2000, הרוויח עד לסוף 2012 כ- יותר מ- 2.2 מליון דולר!!! זוהי יצירת ערך בהשקעות!

coh

וולס פארגו (Wells Fargo & Company)

זהו הבנק, עם הנתונים הטובים ביותר בארה"ב וזו גם הסיבה שהוא הפך להיות האחזקה הגדולה ביותר בתיק של וורן באפט. וולס פארגו נמצא בין המקומות הראשונים בכל הפרמטרים החשובים כגון: תשואה להון, תשואה לנכסים, יחסי יעילות טובים, תיק הלוואות איכותי ועוד. וולס פארגו מנוהל היטב, דבר שבא לידי ביטוי באיתנות שלו ובעליונות שלו בשנת 2008 בהשוואה לכל הבנקים האחרים. בנוסף, מחיר המניה משקף מכפיל רווח זול יחסית של 9 על הרווחים הצפויים לשנה הבאה. בגלל החשיפה הגדולה שלו לתחום הנדל"ן הוא גם עשוי ליהנות מאד מהמשך השיפור בענף הנדל"ן בארה"ב וכמובן מהתאוששות הכלכלה האמריקאית בכללה.

בניגוד לחלק מן העסקאות שוורן באפט עשה בשנים האחרונות שכללו מניות בכורה, במקרה הזה באפט רוכש לאחרונה, את המניות בשוק ממש כאחד האדם, מה שאומר שכל אחד מאיתנו יכול לרכוש מניות של וולס פארגו באותם תנאים ממש.

wfc

איי.בי.אם. (International Business Machines Corporation – סימול: IBM)

ענקית הטכנולוגיה המוכרת והידועה, איי.בי.אם. מספקת מוצרי ושירותי מחשוב ו- IT לארגונים בכל רחבי העולם. למרות שהחברה נחשבת לחברת טכנולוגיה, אחוז הולך וגדל מהכנסותיה מגיע מתחום אספקת שירותים שונים לרבות, הקמת פרויקטים, ייעוץ, אחסון וכו'. ההתקדמות של IBM לחברת שירותים, משפרת את יציבות ההכנסות והרווחים ומגדילה את הנראות לעתיד. הכנסות החברה, כמעט ולא צמחו בשנים האחרונות, אבל הרווחיות השתפרה הן כתוצאה משיפור בשולי הרווח בשל המעבר למכירת שירותים והן כתוצאה מרכישה חוזרת של מניות, דבר שמגדיל את הרווח למניה. תהליך זה צפוי להימשך גם בשנים הקרובות. מניית IBM, נסחרת במחיר אטרקטיבי יחסית שמשקף מכפיל של פחות מ- 12 על הרווחים הצפויים לשנה הבאה.

IBM

כדי לייצר ערך אמיתי בהשקעות לאורך זמן, חשוב לבחור בעסקים נהדרים, שימשיכו לצמוח ולהתרחב במשך שנים רבות. הפער בין גודל העסק ויכולת ייצור המזומנים שלו במועד שקנינו אותו לבין גודלו ויכולת ייצור המזומנים שלו בעוד מספר שנים, הוא הערך שנוצר לנו המשקיעים (בתנאי שבעת הרכישה לא שילמנו מחיר מופקע).לסיכום

הרעיון הזה, שנקרא גם "השקעות ערך", נראה פשוט למדי, אבל למעשה, שונה באופן מהותי משיטות ההשקעה המקובלות והמוכרות בהן משקיעים רוכשים מניות של עסקים שלא צומחים לאורך שנים, אבל המשקיעים מנסים להרוויח בטווחים קצרים מעליה וירידה בערך המניה על רקע מגמה קצרת טווח בעסקי אותן חברות או בבורסה בכלליות.

גילוי נאות והבהרה משפטית

חברת קבין בית השקעות בע"מ מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרן נאמנות. ניירות ערך המוזכרים בדו"ח זה מוחזקים ו/או עשויים להיות מוחזקים בחלק מן התיקים הנ"ל ו/או בקרן וקבין בית השקעות בע"מ עשויה לרכוש ו/או למכור את ניירות הערך האמורים ללא כל הודעה. הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ ועשוי להחזיק בניירות המוזכרים (בכפוף לחוק). הנתונים הינם למועד כתיבת המסמך ומבוססים על מידע שהתפרסם באתר הבורסה, באתרי אינטרנט רלוונטיים ובעיתונות הכלכלית. אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים ו/או מטבעות ו/או מדדים ו/או בכלל. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל מוגש כאינפורמציה בלבד. מסמך זה מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. מסמך זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ. אין להעתיק, להפיץ או להשתמש במסמך זה או בחלקים ממנו ללא אישור מראש ובכתב מחברת קבין בית השקעות בע"מ.