7 סיבות טובות לגיאות מחודשת בשוק המניות בארה"ב! לאחר 13 שנים של דשדוש ומשברים בבורסה בארה"ב, גדלו, להערכתנו, הסיכויים לגאות מחודשת אמיתית בשוק המניות!

7 סיבות טובות לגיאות מחודשת בשוק המניות בארה"ב!

לאחר 13 שנים של דשדוש ומשברים בבורסה בארה"ב,

גדלו, להערכתנו, הסיכויים לגאות מחודשת אמיתית בשוק המניות!

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות.

12/2/2013

שלום רב,

הסבלנות שנדרשה מן המשקיעים בשוק המניות בשנים האחרונות, עשויה להשתלם בטווח הזמן הנראה לעין!

ב- 13 השנים האחרונות, מדד המניות המוביל בארה"ב S&p500, הניב תשואה מצטברת אפסית! יש המכנים תקופה זו כ"עשור אבוד". עם זאת, קודם לעשור האבוד הזה, גיאות חסרת תקדים בהיקפה פקדה את הבורסה בארה"ב. מתחילת שנות ה-80 ועד תחילת שנת 2000 עלה מדד s&p500 ביותר מפי 13 !!! הגאות האדירה של שנות ה-80 הגיעה לאחר תקופת יובש ארוכה בת יותר מ-14 שנים, שמזכירה מעט את 13 השנים האחרונות בצורתה.

גרף מדד S&P500 ב- 13 השנים האחרונות

s&p 500 13 שנה אחרונות

מה עצר את הבורסה במהלך 13 השנים האחרונות? ראשית, תחילת שנות ה- 2,000 התאפיינו במחירי מניות מנופחים, המוכרים לכולנו בשם "בועת ההיי טק". לאחר שהתפוצצה הבועה, קרסו מדדי המניות (גם מניות התעשיה הישנה נפגעו) ולאחר מכן, החלו שוב לעלות. רק בשנת 2007 חזר מדד s&p500 למחירי טרום המשבר. לעומת זאת, מניות הטכנולוגיה גם היום רחוקות ביותר מ- 58% מהשיא של 5,048 הנקודות, שנקבע לפני כ- 13 שנה!!! בשנת 2008, זמן קצר לאחר ההתאוששות, החל משבר נוסף. הפעם היה זה משבר הנדל"ן הגדול בארה"ב, אשר מורגש עד עצם היום הזה. בימים אלו ממש, חוזר מדד s&p500 לרמות בהן עמד לפני פרוץ שני המשברים הגדולים.

בדרך כלל, אנחנו מעדיפים שלא להתנבא בנושא של כיוון השווקים, מאחר והגורמים המשפיעים הם רבים ומגוונים והסיכוי לשגות גדול. יחד עם זאת, קשה להתעלם מכמה גורמים, אשר על פניו נראים מעודדים במיוחד בהקשר של שוק המניות. להערכתנו, ישנן מספר סיבות טובות לאופטימיות בהתייחס לשנים הקרובות:

 1. שוק הנדל"ן בארה"ב מתאושש.
 2. המערכת הפיננסית בארה"ב משתקמת – מאזני הבנקים התנקו מן הנכסים הרעילים וברשותם כסף רב להלוות לעסקים השונים ולעודד את הכלכלה.
 3. חברות אמריקאיות רבות יושבות על הרי מזומנים ורוכשות מניות של עצמן (ומחלקות דיבידנדים).
 4. הריביות בעולם נמצאות ברמות הנמוכות בהיסטוריה (דבר מצויין למניות).
 5. אירופה אמנם עדיין במשבר, אבל החשש שאירופה תגרור את העולם כולו למשבר פחת משמעותית.
 6. מחירי המניות זולים ברמה הסטורית (לעומת זאת מחירי אגרות החוב יקרים ברמה הסטורית).
 7. 13 שנים של עמידה במקום הן פרק זמן ממושך מספיק כדי להוציא שינוי משמעותי לדרך.

כל הגורמים הללו ביחד מגדילים את הסיכויים לחזרה לתקופת גיאות אמיתית בשוק המניות האמריקאי. עם זאת, סביר, שהמדד יניב תשואה מתונה יותר מזו שהושגה בעשרים שנות הגיאות שהחלו בשנות השמונים (כמפורט בגרף המצורף מטה).

גרף מדד S&P500 ב- 20 השנים שקדמו למשבר ההיי טק

s&p 500 20 year

כידוע, שוק המניות טומן בחובו גם סיכונים ולכן ההשקעה במניות איננה מתאימה לכל אחד ובאותו מינון. יחד עם זאת, כדאי לזכור שהאלטרנטיבות כיום מצומצמות ביותר. אגרות החוב נסחרות במחירים יקרים במיוחד בקנה מידה הסטורי. השקעה בדירות בישראל עשויה להתברר כסכנה של ממש אם וכאשר הפעילות הפוליטית להפחתת המחירים תצלח (עם זאת, השקעה בדירות בארה"ב, עשויה להניב תשואה גבוהה – מתאים למי שיודע לפעול בשוק זה).

ומה אם אנחנו טועים ?

שגיאות הן דבר אנושי וחשוב להיות מוכנים להן. ההתמודדות עם שגיאה בחיזוי צריכה להיות, להערכתנו, בארבעה אופנים:

 1. השקעה במניות של חברות איכותיות שמסוגלות לעמוד איתן גם במשבר חריף ובלתי צפוי.
 2. רכישה במחיר אטרקטיבי המותיר שולי ביטחון (לא להתפתות למניות יקרות).
 3. שמירה על רמת מזומן מספקת, לכל צרה שלא תהיה.
 4. אצבע על הדופק – ניתוח בלתי פוסק של הנתונים ככל שהם מתפרסמים (מאד לא כדאי להתעצל בנושא הזה).

לסיכום

למשקיעים במניות ישנן סיבות טובות להיות אופטימיים ביחס לשנים הקרובות. איננו טוענים, שהבורסה עומדת בהכרח לזנק בחודשים הקרובים, אבל במשוואת הסיכוי סיכון, עושה רושם שיחסי הכוחות השתנו לטובה והסיכויים לעליות הולכים וגוברים. בשל הרמות הפסיכולוגיות של המדדים, ייתכן בטווח הקצר תיקון טכני, אם כי לא בטוח שכדאי לייחס לכך חשיבות גדולה. בשוק המניות קיימים לא מעט סיכונים וחשיפה מוגזמת למניות עשויה להניב גם הפסדים גדולים יותר במקרה שההערכה הזו תתברר כשגויה. יחד עם זאת, משקיעים סבלניים בעלי רכיב מניות גדול עשויים להיות המרוויחים הגדולים בשנים הקרובות.

גילוי נאות והבהרה משפטית

כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ. אין להעתיק, להפיץ או להשתמש במסמך זה או בחלקים ממנו ללא אישור מראש ובכתב מחברת קבין בית השקעות בע"מ. חברת קבין בית השקעות בע"מ מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני לקרן נאמנות "קבין (F6) השקעות קרן ממנופת". מנהל הקרן הינו אלומות ספרינט ניהול קרנות נאמנות בע"מ. ניירות ערך המוזכרים בדו"ח זה מוחזקים ו/או עשויים להיות מוחזקים בחלק מן התיקים הנ"ל ו/או בקרן וקבין בית השקעות בע"מ עשויה לרכוש ו/או למכור את ניירות הערך האמורים ללא כל הודעה. הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ ועשוי להחזיק בניירות המוזכרים (בכפוף לחוק). הנתונים הינם למועד כתיבת המסמך ומבוססים על מידע שהתפרסם באתר הבורסה, באתרי אינטרנט רלוונטיים ובעיתונות הכלכלית. אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים או מטבעות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל מוגש כאינפורמציה בלבד. מסמך זה מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. מסמך זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע.